Piano

SOLOISTS

Category « Free»

 

Afanaseva Maria (Khantu- Mansijsk, Russia)

Uziumova Natalja (Karaganda, Kazakhstan)

 

Category A

 

Baizhanova Aigerim (Aktobe, Kazakhstan)

Bibik Vladimir (Volgograd, Russia)

Glukhovich Ekaterina (Omsk, Russia)

Goryachko Maria (Ivanovo , Russia)

Lobas Magdalena (Karaganda, Kazakhstan)

Makuntz Lussine (Astana, Kazakhstan)

Naumova Arina (Omsk, Russia)

Naumova Polina (Omsk, Russia)

Sinkevich Arina (Karaganda, Kazakhstan)

Smislov Klimenty (Astrakhanj, Russia)

Sodyleva Liza (Alatitu, Murmansk region, Russia)

Spitsyna Ekaterina (Giriachiy Kliuch, Krasnodar region, Russia)

Yurikova Veronica (Astana, Kazakhstan)

 

Category B

 

Kondrashova Tanya (Irkutsk, Russia)

Panshina Tatiana(Surgut, Russia)

Petrova Anna (Zheleznogorsk, Krasnoyarsky krai, Russia)

Zhanybekova Dina (Astana, Kazakhstan)

Zhilina Alena (Nizhnevartovsk, Russia)

 

Category C

 

Adamyan Syuzanna (Volgograd, Russia)

Ivanova Ksenia (Nojabrsk, Russia)

Kurylko Katerina (Kharkov, Ukraina) Video does not meet requirements

Nazarova Anastasia (Irkutsk, Russia)

Suleimenov Olzhas (Astana, Kazakhstan)

Sultanbekov Shapagat(Astana, Kazakhstan)

 

Category D

 

Aristova Aleksandra (Ivanovo, Russia)

Nahapetyan Ruzanna (Irkutsk, Russia)

Plakina Karina (Topar, Karaganda region, Kazakhstan)

 

Category E

 

Korzhavina Alina (Irkutsk, Russia)

Nguyen Hoai Thu (Vietnam)

 

Category G

 

Maltseva Elena (Rostov na Donu, Russia)

Senkina Alisa (Rostov, Russia)

 

DUETS

Category A

Sodyleva Liza, Lapshina Ilona, “Scherzino” (Apatity, Murmansk region, Russia)
Batinova Anna, Safina Kamilla (Kazanj, Russia)
Dulgerova Liza, Sinkevich Arina (Karaganda, Kazakhstan)

Category B

Okhotnikova, Salmina (Ufa, Bashkorstan, Russia)
Kharlamov Alexey, Yudaev Alim (Ufa, Bashkorstan, Russia)

Category D

Minasova Elena, Lazarenko Mayya (Rostov, Russia)
Koval N.V.-Khokhlova T.V.(Surgut, Russia)

STRINGS

SOLOISTS

Violin

Category A

 

Lisina Milana (Nizhnevartovsk, Russia)

Sergyieko Anastasiya (Novossibirsk, Russia)

Category B

 

Zakharyan Tamara (Nizhnevartovsk, Russia)

Category G

 

Kalman Assem (Almaty, Kazakhstan)

Quitar

Category B

 

Chatzilla Varvara (Krasnotjurinsk, Sverdlovs. Region, Russia)

Category C

 

Mesko Alexandra (Kolomna)

Category D

 

Zvereva Ekaterina (Moscow, Russia)

 

GROUPS

Violin

Category B

 

Violin Ensemble ‘Prelude’ (Nizhnevartovsk, Russia)

 

Quitar

Category F

 

APOYANDO (12 -14 years old)(Hanti -Jugra, Surgut region, Russia)
APOYANDO (15 -16 years old) (Hanti -Jugra, Surgut region, Russia)

Winds

SOLOISTS

Category A

 

Turchaninov Igor (Petropavlovsk Kamchatcky, Russia)

 

Category D

 

Makovetskii Gleb (Severomorsk, Russia)

 

DUETS, TRIO

Flute

Category A

 

Klimenko Irina, Tolmachev Ivan (Moscow, Russia)
BEZHELICONA Trio (Petropavlovsk-Kamchatsky, Russia)

 

GROUPS

Category B

 

Chokolom (Petropavlovsk Kamchatsky, Russia)

 

Percussions,

Category F

Biryukova Veronica (Moscow, Russia)

Demchenko Yevgeny (Krasnojarsk, Russia)

Folk instruments

SOLOISTS

Accordion

Category A

 

Ermakov Maksim (Irkutsk, Russia)

 

Category D

 

Zagerson Mikhail(Irkutsk, Russia)
Poddubnyi Ivan (Irkutsk, Russia)

Category G

 

Loginov Daniil (Rostov, Russia)

 

Domra

Category C

 

Ponomareva Zoya (Velikij Novgorod, Russia)

Category F

 

Poludyuk Maria (Surgut, Russia)

 

DUETS

Accordion

Category B

 

Krasnikova Daria, Sochneva Evgeniya(Petropavlovsk Kamshatsky, Russia)

 

Category D

 

Trunova Yuliia, Tarasova Inna (Petropavlovsk Kamshatsky, Russia)

 

Домра

Categoria C

 

Poludyuk Maria, Yuldasheva Ksenia (Surgut, Russia)

GROUPS

Accordion

Categoria A

 

Ensemble Pjaterochka(Petropavlovsk Kamshatsky, Russia)

Ensemble Tutti (Petropavlovsk Kamshatsky, Russia)

 

SINGING

Art singing

Category B

 

Koulbatskaya Ksenia (Moscow, Russia)

Category C

 

Mamay Oksana (Krasnodarsky krai, Russia)

 

Modern singing

Category A

 

Rasheva Radmila ( Topar, Karaganda)

 

Choral Music

Category C

 

Spiritual Music ensemble ‘Pashalia’